AstroForum Ένα Βήμα για την Ερασιτεχνική Αστρονομία
Συχνές Ερωτήσεις
Συχνές Ερωτήσεις
Αναζήτηση
Αναζήτηση
Σύνδεση
Σύνδεση
Αστροφωτογραφίες
Κατασκευή μόνιμης βάσης του "Παρατηρητηρίου Δημόκριτος

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Κατασκευές & Μαστορέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Νοέ 2008 19:33    Θέμα δημοσίευσης: Κατασκευή μόνιμης βάσης του "Παρατηρητηρίου Δημόκριτος Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την Δευτέρα ίσως Τρίτη θα βάλω αφού πέσει η πλάκα του τελευταίου ορόφου στην νέο ανεγερθείσα οικοδομή μου, το κολονάκι από μπετόν για την στήριξη της EQ-6 και του τηλεσκοπίου.

Έτσι έφθασε και η στιγμή της κατασκευής του δίσκου στον οποίο θα στηριχθεί η EQ-6.
Ήθελα όμως να μπορώ να ρυθμίζω εύκολα τον δίσκο για περιστροφή της κεφαλής της EQ-6 για σωστή και γρήγορη τοποθέτηση του πολικού. Μιας και αν πακτωθεί ο μεγάλος μεταλλικός δίσκος με στις ντίζες είναι λιγάκι δύσκολο κάποιος να υπολογίσει το πόσο και που θα βάλει το δοντάκι που κάθετε η κεφαλή και κοιτάει τον πολικό.

Έτσι σκέφθηκα την παρακάτω συναρμογή με 3 κομμάτια.

Το κομμάτι Α είναι ο μεταλλικός δίσκος (διαμέτρου 25 cm) ο οποίος θα στηριχθεί σε 4 ανοξείδωτες ντίζες Μ16 (τσουχτερή η τιμή τους, αλλά με απόσταση περί των 100 μέτρων από θάλασσα νομίζω επιβάλετε). Στην συνέχεια κάθετε το δοκίμιο Β και πάνω σε αυτό η κεφαλή της EQ-6, μάλιστα τοποθετήθηκε όπως βλέπετε και το δοντάκι που πάνω του βιδώνουν οι βίδες για να διορθώνουμε κατά RA την απόκλιση μας όταν κάνουμε πολική.

Το δοκίμιο C είναι απλά ας το πούμε μια παχιά ροδέλα (εγώ την έκανα 1.5 cm) που μπαίνει κάτω από το μεγάλο μεταλλικό μας δίσκο (25cm) και περιέχει και την βίδα (M12) με την οποία θα σφίξουμε και θα συγκρατήσουμε την κεφαλή της στήριξης μας (EQ-6).

Θα ακολουθήσουν προσεχώς όλα τα βήματα.

Base_Tar.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  186.36 KB
 Ειδώθηκε:  739 φορά(ές)

Base_Tar.jpg

Μέλος Ομάδας Αστροπαρατήρησης Θράκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sotirios Bouzaras Απών

Κομοτηνή - Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Νοέ 2008 20:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλό ξεκίνημα!!

Σωτήρης Μπουζάρας
Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.
www.oath.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ammonite Απών

Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Δεκ 2008 11:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίος ο μάστορας!
Εεερε γλέντιααα !...

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
krisgym Απών

καλλιθεα θεσσαλονικηs.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Δεκ 2008 12:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ολα να πανε καλα Γιωργο.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Δημήτρης Σ. Απών

Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Δεκ 2008 12:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιώργο,

Απο τα κομμάτια αυτά, υπάρχει τίποτε έτοιμο στο εμπόριο ή τα φτιάχνεις μόνος σου;

Δημήτρης

George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Δεκ 2008 22:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλαράκια σας ευχαριστώ, ειλικρινά είναι πολύ όμορφη η χαρά όταν αρχίζεις να στήσεις αυτό που λέμε μόνιμο παρατηρητήριο.

Δημήτρη όλα τα κομμάτια εκτός από τις ντίζες τις ανοξείδωτες δεν τις βρίσκεις στο εμπόριο!!! πας σε έναν τορναδόρο απλά και τα κάνεις παραγγελία.

Όμως αν κάποιος φίλος βρίσκει αυτή την λύση λιγάκι δύσκολη στο να βρει κάποιο τορναδόρο που θα κάτσει να ασχοληθεί μπορεί να παραγγείλει από το εξωτερικό, είχα βρει αυτό σε περίπτωση που κάποιος δεν μου το έκανε

http://www.kendauzat.net/other.htm

είναι πολύ καλό και φθηνό σχετικά!!! εμένα μου βγήκε τζάμπα απλά πλήρωσα 75 ? τις ανοξείδωτες ντίζες, βέβαια μήκους 1 μέτρου η κάθε μια για να πάνε όσο ποιο βαθιά γίνετε μέσα στην κάτω κολόνα.

Παρακάτω ακολουθεί μια νέα σημερινή φώτο με το πως έχει πακτωθεί μέσα στην πλάκα και αύριο θα καλουπωθεί με διάμετρο 30 cm για να πέσει το μπετόν της κολόνας σε ύψος 52 cm και καμιά 15 cm μένουν κενό έως το plate για να χωράει το χέρι από κάτω να βιδώνουμε την κεφαλή της EQ-6.

Επίσης όπως βλέπετε μέσα στο κολονάκι της βάσεως πέρασα και ένα spiral 5 cm για περνάνε διάφορα καλώδια. Αύριο θα πάρω και ένα 3Χ1.5 καλώδιο για εξωτερική τροφοδοσία 220 V για να έχω και κοντά στο τηλεσκόπιο.

mount_2L.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  191 KB
 Ειδώθηκε:  714 φορά(ές)

mount_2L.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
navger Απών

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Δεκ 2008 23:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ καλη δουλεια!! Μπραβο!

George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Δεκ 2008 11:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νίκο σε ευχαριστώ, είχα κάποτε στο ΤΕΙ που ήμουν έναν καθηγητή Μηχανολόγο που τον έλεγαν Αυγερινό έχετε καμία σχέση?

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Δεκ 2008 11:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το τσιμέντο έπεσε και το ξεκαλούπωσα εχθές μετά από μια ημέρα, όπως βλέπετε η βάση τελείωσε και είναι έτοιμο αφού τελειώσει η οικοδομή να δεχθεί την EQ-6 αλλά και όποια άλλη στήριξη πάρω στο μέλλον.

Το μόνο θέμα είναι να μπορώ να βλέπω τον πολικό, σε 2 εβδομάδες θα ξέρω. Το εμπόδιο θα είναι η σκεπή της οικοδομής, τώρα τον βλέπω και πιστεύω ότι οριακά θα τον έχω. Αν δεν τον έχω θα μάθω να κάνω drift align, χε χε.

mount_3.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  169.75 KB
 Ειδώθηκε:  734 φορά(ές)

mount_3.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Δεκ 2008 11:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σημείωση το κολονάκι δεν στηρίζετε στο μπαλκόνι είναι συνέχεια κολόνας που ξεκινάει από τα θεμέλια της οικοδομής. Ο λόγος είναι πιστεύω κατανοητός για να μην έχουν ταλαντεύσεις χιλιοστών στην στήριξη μας.

Να πω επίσης ότι στο καλούπωμα χρησιμοποίησα στο εσωτερικό του καλουπιού μου γράσο για την εύκολη απομάκρυνση του στο τέλος. Το καλούπι μου ήταν ένας τσιμεντοσωλήνας 30cm.

Ελπίζω να δόθηκαν όλες οι λεπτομέρειες στους φίλους που έχουν σκοπό στο μέλλον να κατασκευάσουν μια βάση τσιμεντένια στο μπαλκόνι τους για την στήριξη του τηλεσκοπίου τους.

Να στε καλά και να κοιτάτε ψηλά

Επιστροφή στην κορυφή
navger Απών

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Δεκ 2008 14:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

George Tarsoudis έγραψε:
Νίκο σε ευχαριστώ, είχα κάποτε στο ΤΕΙ που ήμουν έναν καθηγητή Μηχανολόγο που τον έλεγαν Αυγερινό έχετε καμία σχέση?

οχι, δεν νομιζω, αλλα ειμαι και εγω Μηχ.Μηχανικος, κοιτα συμπτωση!!

johndouk Απών
*

Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Δεκ 2008 19:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοίτα να δείς ! Κόκκαλο !!!
Κι εγώ είχα συμφοιτητή Αυγερινό
(στη σχολή Μηχανολόγων Μηχ/κών στο ΕΜΠ)
αλλά, αν θυμάμαι καλά, (πάνε ~25 χρόνια)
το μικρό του όνομα ήταν Δημήτρης.

Γιώργο, ωραία δουλειά ! Καλή συνέχεια ! Πολύ ευτυχής !

krisgym Απών

καλλιθεα θεσσαλονικηs.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Δεκ 2008 12:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ γερη κατασκευη φαινεται, αρμα αντεχει.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Δεκ 2008 16:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάγκες σας ευχαριστώ δεν λέω ότι θα το δοκιμάσω σύντομα επειδή ακόμη κάνω το γιαπί, χε χε.

Ελπίζω μετά τον Αύγουστο να αρχίσει το μάτσ. Χε, χε,  χε ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Κατασκευές & Μαστορέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία από αυτό το forum